ارتودنسی دندان

کلینیک دندانپزشکی آپادانا

ارتودنسی یا سیم کشی دندان روشی است که در طی آن، دندان‌های نامرتب را صاف کرده تا ظاهر و کارایی بهتری داشته باشند.  ارتودنسی در طی چند ماه یا چند سال می‌تواند دندان‌های شما را صاف کرده و آن‌ها را در موقعیت ایده‌آل قرار دهد.

دندانپزشکی در ولیعصر

انواع ارتودنسی دندان :

  • براکت های فلزی سنتی

  • ارتودنسی نامرئی

  • براکت‌های لینگوال

براکت های فلزی سنتی :

بریس های فلزی شامل براکت های فلزی استانداردی هستند که با سیم ارتودنسی به هم متصل شده اند. این بریس ها نیازمند محکم شدن مداوم هستند که در نتیجه ی این فشار پیوسته دندان ها صاف شده و فک دهان به حالت نرمال برمی گردد. در حالی که براکت های فلزی هنوز هم متداول هستند، اما روش های درمانی دیگری نیز نظیری اینویزیلاین و بریس های سرامیکی نیز در دسترس است.

ارتودنسی نامرئی :

ارتودنسی نامرئی یا اینویزیلاین، در دندان پزشکی برای مرتب و صاف کردن دندان به کار می‌رود. البته این ارتودنسی‌ ها همیشه به همین شکل نبوده‌اند. تقریباً سال ها زمان صرف شده است تا به ارتودنسی‌ های شفاف امروزی دست یابیم. در ارتودنسی نامرئی از پلاک‌های پلاستیکی برای جابجایی و حرکت دندان با قابلیت تعویض هر دو تا سه هفته یکبار استفاده می‌شود. این قالب‌ها نازک، سبک و شفاف هستند.

ارتودنسی لینگوال :

ارتودنسی لینگوال یک روش درمانی است که در آن دستگاه ارتودنسی دندان یا بریس (براکت ، سیم و الاستیک) در پشت دندان ها (سمت زبان) قرار می گیرد.براکت های لینگوال به خاطر موقعیت مکانیشان گاهی اوقات “براکت داخلی” نیز نامیده می شوند.برخلاف براکت های معمولی که در قسمت بیرونی دندان ها قرار داده می شوند.با وجود اینکه موقعیت ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی زبانی نسبت به ارتودنسی ثابت برعکس شده است.اما هر دوی آنها شباهت های زیادی از نظر نوع سخت افزار و اصول ارتودنسی با هم دارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *